2024. január 1-én elindult az NKFI Hivatal és a német Oktatási és Kutatási Minisztérium (BMBF), valamint a DLR Projekt Menedzsment Ügynökség által meghirdetett Német-Magyar EUREKA pályázatban támogatást nyert, „Szoborszerű lemezalkatrészek mesterséges intelligenciával támogatott egyablakos rendeléskezelése és hibrid gyártása”, MySheet4.0 mozaikszavú projekt.
A MySheet4.0 projektben a háromtagú német konzorciumot a Fraunhofer Intézet vezeti, a Fiber-Tech Construction GmbH és a Wirth&Co GmbH működik közre a kutatás-fejlesztésben. A magyar konzorcium szintén háromtagú: a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem vezetésével a Hunify Laboratories Kft. és a CAD-CAM Solutions Kft. hajtja végre a kutatás-fejlesztési tervet.
A MySheet4.0 projekt a világpiacon egyre erőteljesebben jelentkező egyedi, sokszor szoborszerű lemezalkatrészek iránti igény hatékony és gazdaságos kielégítését tervezi megvalósítani egyablakos elektronikus szolgáltatás és az Ipar4.0 követelményeinek megfelelő digitális és hibrid gyártási megoldások összekapcsolásával.
A fenti kihívások leküzdésére a projekt innovációja két gyártástechnológia korábban nem létező integrálása. Az egyik gyártástechnológia az inkrementális lemezalakítás (ISF, Incremental Sheet Forming), amikor hengeres szárú, általában gömbvégű formázó tüske alakítja ki az alkatrészt lépésről-lépésre, CNC-vezérelt mozgáspályák mentén. Az alkatrész geometriájától függően az eljárás matricával vagy anélkül is megvalósítható. A matrica előállítása jelenleg költséges és időigényes úton, hagyományos kovácsolási és/vagy marási eljárással történik. A másik gyártástechnológia ennek az egyedi ellenszerszámnak additív technológiával (AM, Additive Manufactuing) történő gyártása.
A kutatási projekt fő célja egy olyan holisztikus szolgáltatás kifejlesztése és piaci bevezetése, ami egy egyedi lemezalkatrész költséghatékony és gyors legyártását valósítja meg az Ipar4.0 keretrendszerén belül, a minőségi szempontokat szem előtt tartva. A szolgáltatás magában foglalja az alkatrész CAD-fájljának feltöltésével megvalósuló internetes megrendelést, a geometria elemzését, az optimális gyártáshoz szükséges technológia mesterséges intelligencia módszereivel támogatott specifikálását, egy újdonságnak számító, az ISF-et és műanyag alapú 3D-nyomtatást ötvöző hibrid megmunkálógépen történő gyártást, valamint az ügyfél számára a gyártás nyomon követésének lehetőségét.